Finanse

Awatar użytkownika
Kluskowa
Administrator
Finanse

Jestem ciekawa jak jest u was z finansami. To znaczy nie interesuje mnie ile macie pieniędzy i skąd :P tylko jak nimi gospodarujecie.
Mam obecnie dwa źródła dochodu: wypłata (niestety pracuję tylko na 1/2 etatu więc szału nie ma) i zasiłek pielęgnacyjny z MOPR (153 zł). Jak to zsumować, to nie jest to żadna super kasa, ale dla mnie ok, zważywszy na fakt, że jako była bezrobotna byłam bez pieniędzy dłuuuuuugi czas. To było okropne i wręcz poniżające, kiedy szłam do sklepu i NIC nie mogłam sobie kupić, a żeby iść z koleżankami na kawę, musiałam prosić się mamę o głupie 10 zł.
...więc teraz sobie odbijam. :mrgreen: I tak po prawdzie to wcale nie jest śmieszne, bo szastam sobie kasą i nie mam żadnych oszczędności. Ostatnio wzięłam na raty pewną drogą część do komputera no i już 240 zł miesięcznie nie moje. Ale cierp ciało, jak żeś chciało. :P
Na przykład teraz zapłaciłam ratę i oddałam mamie dług i już się zastanawiam czy kupić sobie spodenki za bagatela 120 zł. Cena lekko kosmiczna, no aleeeeeeeeeeeee podobają mi sięęęę.... No i tak jest cały czas. A tu to, a tu tamto, a jak potem doliczyć do tego bieżące wydatki, to na koniec miesiąca mam w portfelu pajęczyny. Wiem, że moje zachowanie jest cokolwiek dziecinne, ale sama nie wiem co z tym zrobić.
Z jednej strony żyje się raz, więc czemu mam sobie nie dogodzić, zwłaszcza po ciężkim dniu ;), ale z drugiej wiem, że posiadanie oszczędności jest wskazane i wysoce rozsądne. A, żeby nie było że wcale nie potrafię oszczędzać: w 2015 kupowałam nowy komputer i wszystkie urządzenia peryferyjne, bo stary sprzęt miał prawie 10 lat i już niedomagał. Byłam wtedy pół roku na stażu. I przez te pół roku odkładałam WSZYSTKIE wypłaty niemal co do grosza po czym kupiłam sobie mój wymarzony komputer.
...ale w gospodarowaniu pieniędzmi jestem naprawdę kiepska. :|
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.
Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz
Re: Finanse

Moja sytuacja finansowa jest trochę inna. Pracuję za granicą i na brak gotówki nie narzekam. Kupuję sobie co w miarę możliwości dusza zapragnie. Mam dwa smartfony, tablet, dwa laptopy. O innych rzeczach nie będę sie rozpisywał bo nie jestem samochwałka. Nie jestem pazerny na pieniądze, przesadnie oszczędny też nie. Raczej ten dobry na którego patrzą, Andwer postaw piwo. To już się skończyło.
Robić oszczędności przede wszystkim. Różnie w życiu bywa trzeba mieć na czarną godzinę czy zabezpieczenie jakieś.

Kiedyś pracowałem w Polsce i wiem co to nieustający brak gotówki.
Awatar użytkownika
Stefan
Zaprzyjaźnieni

U mnie podstawa to mieć kasę na jedzenie i część opłat które daje mamie co miesiąc,bo za darmo żreć nie będę :mrgreen:
Prócz tego na net 55 zł i jakieś napoje, piwko czy przekąski na mieście jak jadę focić.
Nie dawno spłaciłem kredyt za obiektyw a inne kredyty w maju mi się kończą , dwie stówki zostaną w kieszeni :)
Mam nadzieję że mi przyznają ponownie rentę , mimo że siedem lat nie byłem w szpitalu ani na dziennym, jak mi przyznają to planuję sobie kupić obiektyw 50 1.4 stałoogniskowy , do zdjęć nocnych lepszy , bo jaśniejszy od 1.8 , niby nie duża różnica ale widziałem w necie co potrafi ten obiektyw nawet w nocy :) bez statywu i na niższych czułościach , czyli moje nocne fotki nie będą już tak zaszumione :)
Nie mam żadnych oszczędności a przydałoby się coś odłożyć, tylko że nawet jak zostanie mi teraz więcej o 200 zł to i tak je na coś wydam , bo zawsze coś się przyda, tylko że ja nie wydaję kasy na głupoty.
Najwięcej kasy idzie na jedzenie i rachunki na następnym miejscu jest hobby , bez hobby byłbym pusty w środku i gniłbym nonstop na kompie albo przy piwie.Fotografia to moja terapia i na razie nie znalazłem nic lepszego, cieszy mnie to że innym moje kadry się podobają, staram się być dobry i nadal się uczę :)
Ostatnio za kurteczkę dałem 200 zł , to najdroższa rzecz jaką obecnie mam , ale potrzebowałem jej i zostanie ze mną kilka lat.Kiedyś nie dałbym za jedną rzecz tyle kasy , ale ludzie się zmieniają , zwłaszcza na starość a jutro kończę 83 lata :mrgreen: Wznieście jutro za mnie toast , nawet samym soczkiem :)
Awatar użytkownika
Kluskowa
Administrator

Andwer, ja też kupuję sobie co tylko chcę - drogie ciuchy, sprzęt komputerowy, gadżety. Tylko potem jest płacz, że na koniec miesiąca zostaję bez pieniędzy. Nie umiem brać swoich zachcianek na przeczekanie - coś zobaczę i "ooooo chcę to tu teraz i natychmiast", dziecinne, wiem. :roll:
Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

U mnie sie to dobrze wszystko kręci, ale nie chcę do końca życia pracować za granicą. Na razie popracuję jeszcze a potem rozglądnę się w kraju za czym o 3000zł/msc. Mam znajomych i tak sobie kręcą
Awatar użytkownika
Kluskowa
Administrator

Mnie się marzy własna działalność (sklep internetowy), ale a) mam kiepską wiedzę na temat własnej działalności b) jestem niezaradna życiowo i np księgowości sobie sama nie poprowadzę c) przerażają mnie te wszystkie formalności, biurokracja itp. :roll:
Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

Prowadzenie sklepu internetowego nie wymaga nie wiadomo jakiej biurokracji :) Myślę, ze informację o zakładaniu takiej działalności, co trzeba znajdziesz w necie. Na początku kiedy nigdy nie miałaś z tym styczności moze okazać się wszystko trudne i skomplikowane, ale z czasem poczytasz coś załatwisz i stwierdzisz że to jest bardzo łatwe.
Ja pracuję za granicą a jestem w Polsce tylko na weekendy kiedy wszystkie urzędy są pozamykane dlatego mam księgową, która wszystkim się zajmuje.
Awatar użytkownika
Kluskowa
Administrator

Wiadomo, to wszystko jest do ogarnięcia, a i znam kilka miejsc, gdzie mogłabym uzyskać interesujące mnie porady. W końcu jak mówi przysłowie nie święci garnki lepią. ;)
Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

Jest mnóstwo rzeczy którymi można handlować przez internet. Nie wiem czym chcesz handlować, nie pytam się(tajemnica biznesowa ;) )ale w twoim przypadku, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Siedzisz sobie w domciu, sama, nikt się nie patrzy, nie podśmiewa itd,.
Jeśli ma to być dużo towaru, to potrzebny jest samochód którym trzeba jeździć do taniej hurtowni.
Cholera chyba ci skradnę ten pomysł :)
Zyta1234
Zaprzyjaźnieni
Zawód: Pracownik administracyjno - biurowy

Jestem bardzo oszczędna osobą. Fakt, dużo wydaje na papierosy, ale to chyba jedyne moje szaleństwo..
Odkładam każdy grosz na czarna godzinę. Czarna godzina to pobyt w szpital psychiatrycznym. Wtedy palę dwie paczki dziennie. Ostatnio prawie trzy miesiące byłam w szpitalu.
Oczywiście, że kupuję ciuchy. Rzadko, ale jak kupuję to raczej droższe bo uważam że lepsza jakość materiału, szycia.
Lubię markowe perfumy i złotą biżuterię. Czasem zaszaleje.
Nie wyobrażam sobie życia bez oszczędności. Życie od wypłaty do wypłaty.
Odkąd wyprowadziłam się z domu rodzinnego
( w wieku 20 lat) staram się odkładać.
Raczej niczego mi nie brakuje, mam własne mieszkanie w pełni urządzone.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2019, 17:39 przez Zyta1234, łącznie zmieniany 1 raz.
/kawa/
Zyta1234
Zaprzyjaźnieni
Zawód: Pracownik administracyjno - biurowy

Chciałam jeszcze dopisać, że bardzo zazdroszczę ludziom którzy potrafią wydać całą wypłatę na przyjemności. Ja tak nie mogę. Bo jak braknie to z czego zrobię opłaty, kupię żywność? Dlatego oszczędzam.
/kawa/
ODPOWIEDZ