Czy pobieranie renty na schizofrenię jest etyczne?

Arachne
Początkujący
Czy pobieranie renty na schizofrenię jest etyczne?

15 lut 2019, 17:38

Chciałbym zapytać się was czy pobieracie rentę i czy uważacie że uczciwie postępujecie? Co prawda, schizofrenii nie widać na pierwszy rzut oka, ale powoduje inwalidztwo umysłowe. Są jednak tacy, którzy symulują schizofrenię, aby pobierać rentę.

Awatar użytkownika
infinity
Zaprzyjaźnieni
Zawód: Łapacz zawiech
Re: Czy pobieranie renty na schizofrenię jest etyczne?

15 lut 2019, 17:52

Witaj. Ja przed przejściem na rentę pracowałem jakiś czas w różnych zakładach, ale nie byłem w stanie przyswoić tam podstawowych informacji t.j. nauczyć się wykonywania zawodu. Z ostatniej pracy zostałem zabrany karetką do szpitala dla obłąkanych. Chciałem wtedy szybko wznowić pracę, ale wspólnie z rodziną uznaliśmy, że potrzebuję czasu na dojście do siebie. To dochodzenie trwa już kilka dobrych lat. Czy czuję się źle z tym, że jestem na utrzymaniu Państwa? Czasami miewałem myśli, że do niczego się nie nadaję i.t.p., ale przede wszystkim jest we mnie wdzięczność, że dostaję finansowe wsparcie. Bez niego byłoby trudno "zdrowieć". Rodzi się kolejne pytanie: czy kiedykolwiek będę w stanie podjąć pracę, czy może moje schizofreniczne doświadczenia zmieniły mój sposób postrzegania świata tak bardzo, że zwyczajnie nie pasuję już do tzw. normalnych ludzi? Nie zamykam sobie w głowie żadnych tzw. furtek rozwoju. Jeżeli kiedyś poczuję, że moja koncentracja uwagi jest na właściwym poziomie, a moje przewidzenia odejdą w zapomnienie rozważę wszelkie opcje własnego rozwoju, które będą dostępne. Praca kształci i nie musi kojarzyć się jedynie ze złem koniecznym. Dobrze jest czuć się potrzebnym i dodatkowo być za swoje czyny wynagradzanym. Daje to spokój ducha i poczucie niezależności. Co przyniesie ze sobą przyszłość? Czas pokaże...
eargasm.pl - muzyka z mojego głośnika
nafalach.pl - stacje radiowe warte wysłuchania
pozaczas.pl - o naturze umysłu
pozaczas.wordpress.com - mirror pozaczas.pl

Awatar użytkownika
Espresso89
Zaprzyjaźnieni

15 lut 2019, 18:48

Arachne pisze:Chciałbym zapytać się was czy pobieracie rentę i czy uważacie że uczciwie postępujecie? Co prawda, schizofrenii nie widać na pierwszy rzut oka, ale powoduje inwalidztwo umysłowe. Są jednak tacy, którzy symulują schizofrenię, aby pobierać rentę.

Myślę że twoje pytanie jest zbędne dla osoby która zna istote problemu w schizofrenii.
Każdy epizod psychotyczny w tej chorobie niszczy umysł doprowadza do stanu otępienia i niszczy istotę szara i białą mózgu. Schizofrenia nie jest tylko niedostosowaniem i dziwnym psychotycznym zachowaniem osoby chorej ale i degradacją umysłu i dla tego jest z tego tytułu przyznawana renta i w sumie tylko dla tego. Bo ani w nierwicy ani w depresji jej nie dostaniesz ponieważ nie zachodzą tam trwałe i nieodwracalne dla mózgu zmiany jak w schizofrenii. Dla tego tez jest ona nazywana choroba umysłu (mózgu).
"Narysuj mi baranka..."

Awatar użytkownika
Fasolka
Zaprzyjaźnieni

15 lut 2019, 20:19

Czy pobieranie renty na jakąkolwiek chorobę jest etyczne ? pyt. retoryczne ;)
- Co tam u ciebie ?
- Od czego mam zacząć ? Od początku świata ?

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni

15 lut 2019, 20:52

Espresso89 pisze:Myślę że twoje pytanie jest zbędne dla osoby która zna istote problemu w schizofrenii.
Każdy epizod psychotyczny w tej chorobie niszczy umysł doprowadza do stanu otępienia i niszczy istotę szara i białą mózgu. Schizofrenia nie jest tylko niedostosowaniem i dziwnym psychotycznym zachowaniem osoby chorej ale i degradacją umysłu i dla tego jest z tego tytułu przyznawana renta i w sumie tylko dla tego. Bo ani w nierwicy ani w depresji jej nie dostaniesz ponieważ nie zachodzą tam trwałe i nieodwracalne dla mózgu zmiany jak w schizofrenii. Dla tego tez jest ona nazywana choroba umysłu (mózgu).

Dokładnie tak, nic dodać nic ująć.
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.

Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

16 lut 2019, 9:21

Część osób chorych na schizofrenię ciężej przechodzi swoją chorobę i nie mogą podjąć pracy, bo muszą się leczyć i mieć do tego warunki. Renta ledwo starcza na życie, ale zawsze to coś.
Jeśli ktoś czuje się lepiej może znaleźć sobie pracę i renta mu nie jest potrzebna. To takie proste.

Jestem dziewiąty rok na własnej działalności i miesiąc w miesiąc płacę ZUS w wysokości 1300 zł. Ja się pytam na co miałyby te pieniądze iść jak nie na rencistów i emerytów? W Polsce świadczenia są rozpaczliwie niskie, ale premie dla pracowników ZUS niebanalnie wysokie. Nie wspomnę o marmurowych budynkach tych instytucji. Trzeba korzystać z ZUS ile się da. To ludzie zazdrośni będą wam wmawiać ze to nie etyczne pobieranie renty

Bambam
Początkujący

04 mar 2019, 18:40

Pracując w danym kraju z Twojej pensji są pobierane pewne składki. Płacisz zatem za pewną formę ubezpieczenia, które w przypadku Twojej choroby takiej jak schizofrenia umożliwi Ci pobieranie renty. Czy to nieuczciwe korzystać z tego co Ci przysługuje? Czy to nieuczciwe jest sięgnąć po produkt za który się wcześniej zapłaciło? Bo taka jest umowa z zusem.
Ja nie widzę w tym niczego nie moralnego.
Pobieranie renty jest tak samo etyczne jak pobieranie emerytury. Gdy spełniasz warunki zostanie Ci przyznana. Nie podoba Ci się to prawo czy co? Wolałbyś żeby składki były tylko na emeryturę? Albo żeby i na emeryturę składek nie było?
Przecież i renta i emerytura służy społeczeństwu.
Czy poza schizofrenią wykreśliłbyś jeszcze jakieś choroby czy dolegliwości jako kwalifikujące się do renty w ramach własnej uczciwości?

Awatar użytkownika
Fasolka
Zaprzyjaźnieni

04 mar 2019, 20:28

A co z tymi co nigdy nie pracowali , bo zachorowali przed 16 rokiem życia ? Jak ja :(
Czy tacy ludzie nie powinni pobierać rent , bo nie zapracowali na nie ? :(
- Co tam u ciebie ?
- Od czego mam zacząć ? Od początku świata ?

Bambam
Początkujący

04 mar 2019, 20:52

Zapomniałem o tych ludziach... Oczywiście powinni

Wróć do „Schizofrenia”