Egzorcyzmy czy lekarstwa ?

Tu można prowadzić dowolne dyskusje
Awatar użytkownika
Fasolka
Zaprzyjaźnieni
Posty: 2624
Rejestracja: 01 mar 2017, 21:57
Lokalizacja: WLKP
Zawód: Elektryk wysokich napięć.
Gender:

Egzorcyzmy czy lekarstwa ?

Post: #1919 Fasolka
16 lip 2017, 6:09

Depresja od złego ducha? Schizofrenia przez demona? Specjaliści od zdrowia psychicznego na Wyspach Brytyjskich alarmują: zbyt często chorzy, zamiast się leczyć, idą po nieskuteczną pomoc do duchownego.

Egzorcyzmy są w Wielkiej Brytanii kwitnącym biznesem, nakręcanym po części przez wspólnoty imigranckie i Kościoły zielonoświątkowe, według oceny chrześcijańskiej organizacji Theos. Problem w tym, że – jak podaje raport – znaczna większość ludzi poddawanych egzorcyzmom ma problemy natury psychicznej i wymaga leczenia psychiatrycznego.

Dokument ten wzywa do analizy "rozrastającej się sceny egzorcystycznej w Zjednoczonym Królestwie, z powodu obaw o to, jak jest ona wykorzystywana oraz o jej możliwe negatywne konsekwencje". W raporcie odnotowano "zadziwiający wzrost popytu" na egzorcyzmy "wbrew jakimkolwiek istniejącym już procedurom wdrożonym przez Kościoły". W 2012 roku Kościół Anglii zaktualizował wytyczne dotyczące "dobrych praktyk w procedurze uwalniania".

Raport organizacji Theos "Chrześcijaństwo i zdrowie psychiczne: teologia, działalność, potencjał", nie odrzuca prawdopodobieństwa demonicznego opętania. Stwierdza nawet: "Niewątpliwie Biblia przestrzega przed działaniem sił piekielnych, a wśród zadań, jakie Jezus powierzył swoim uczniom, było wypędzanie demonów. Z drugiej strony w tej dziedzinie wskazana byłaby wielka rozwaga".

Zagrożeniem byłyby "chrześcijańska przesadna duchowość", "skłonność do przypisywania wszystkiemu duchowych przyczyn, podczas gdy w grę mogą wchodzić inne przyczyny natury medycznej". Problemy wynikałyby jeszcze z zazębiania się "demonicznego opętania" i zaburzeń psychicznych.

Kapelan określający się mianem "wierzącego w Biblię ewangelika" powiedział Benowi Ryanowi, autorowi raportu Theos, że mając do czynienia z ochroną zdrowia psychicznego, "nigdy nie widział niczego, co by wyglądało na opętanie przez demony, za to spotkał mnóstwo ludzi, którym inni chrześcijanie chcieli wmówić, że tego właśnie doświadczają". "Jedną z przyczyn frustracji personelu medycznego były historie ludzi chorych psychicznie, którzy odstawili leki, ponieważ usłyszeli, że wystarczy im modlitwa, po czym doświadczyli zaostrzenia choroby – napisano w raporcie. – Oto klasyczny przykład działania w dobrej wierze, które potencjalnie prowadzi do poważnych szkód. Stąd bierze się też ryzyko duchowego wykorzystania – co można rozumieć jako psychologiczne wykorzystanie człowieka przez członków jego własnej grupy religijnej".

Ryan powiedział "Guardianowi", że jego zdaniem egzorcyzmy byłyby krańcowym punktem pewnego procesu. – Niektórzy chrześcijanie traktują choroby psychiczne, jakby wszystko w nich było duchowe – zauważył. – Więc gdy ktoś powie duchownemu, że cierpi na depresję, niekiedy usłyszy, że może się wyleczyć dzięki modlitwie. Krańcowym zaleceniem byłyby w tym wypadku egzorcyzmy.

Ryan dodał, że niektóre kościoły charyzmatyczne i zielonoświątkowe, zwłaszcza na terenach zamieszkałych przez liczne społeczności przybyłe z Afryki Zachodniej, zalecały też "uzdrowienia" i egzorcyzmy osobom spoza swojej wspólnoty. Tymczasem, gdy "Kościół powie ci, że demon mieszka w tobie, duchowni wykonają egzorcyzmy, a twój stan się nie polepszy – to mamy do czynienia z formą duchowego nadużycia".

Rzecznik Kościoła Anglii skomentował sprawę tymi słowy: – Nasze wytyczne zalecają szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku zajmowania się człowiekiem przygnębionym i niezrównoważonym.


Autor: Harriet Sherwood Źródło: The Guardian

PS
Moje leki są silniejsze od egzorcystów :mrgreen:
- Nie będę komentował tego co się dzieje w polityce , bo nie jestem psychiatrą /haha/

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni
Posty: 2758
Rejestracja: 05 mar 2017, 7:19
Gender:

Re: Egzorcyzmy czy lekarstwa ?

Post: #1921 Kluskowa
16 lip 2017, 6:39

Moja koleżanka wierzy w takie głupoty. Naoglądała się "Egzorcysty" jako dziecko i są efekty. :lol:
Ja, owszem, uważam że istnieją duchy opiekuńcze i demony takoż, ale w takim ujęciu w jakim widzi to buddyzm. Bo ujęcie katolickie to dla mnie właśnie głupoty.

Ale pamiętacie jak wam opowiadałam o mojej koleżance, która miała lekoodporną schizofrenię. Ta, która popełniła samobójstwo... Ona gadała z jakimś podobno demonem i jakiś ksiądz powiedział, że jemu to wygląda na opętanie. To była ogólnie dziwna sytuacja... Ale dziewczyna nie żyje i koniec, pozostaje tylko wierzyć, że jest teraz w końcu wolna.
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.

Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lut 2017, 8:53
Gender:

Re: Egzorcyzmy czy lekarstwa ?

Post: #1924 Andwer
16 lip 2017, 9:26

Nie wiem, jak wygląda opętanie, bo nigdy nie miałem z nim do czynienia. Uważam, że jeśli dochodzi do czegoś dziwnego i nietypowego w zachowaniu można to leczyć farmakologią i terapią. Owszem nasza psychika jest niezbadana i dzieją się rzeczy które nawet fizjologom sie nie śniły, ale wydaje mi się że większość można wytłumaczyć od naukowej strony.
Mało oglądam horrorów, bo później mózg wytwarza sobie jakieś obrazy i potem człowiekowi wydaje się, ze widzi, albo mu sie coś przywidziało np w oknie ciemną postać.

Awatar użytkownika
Espresso89
Zaprzyjaźnieni
Posty: 355
Rejestracja: 05 sty 2019, 0:05
Lokalizacja: Koniec Świata
Gender:

Re: Egzorcyzmy czy lekarstwa ?

Post: #12645 Espresso89
13 sty 2019, 13:39

Oj ja byłam jakieś no już dobre 4lata temu u księdza egzorcysty i na takich mszach egzorcystycznych bo słyszałam dziwne dźwięki, głosy mówiące między sobą tzn. zastanawiały się nad tym czy mi pomóc i mówiły coś o jasnej górze że niby miałabym tam pojechać oczyścić się itd. miałam przy tym lęki no i jedną wizje więc stwierdziłam że mnie opętało.
Na takiej mszy ludzie modlą się o oczyszczenie z wszelakiego diabelstwa i uzdrowienie chorych, w mojej okolicy takie msze odbywają się w Pichorowicach Było inaczej, bo u egzorcysty na takiej mszy zostaje również poświęcona woda i sól, sól bo w religii kościoła ma on właściwości oczyszczające i tą solą trzeba było posypywać progi w domu oraz kąty pomieszczeń.


Mi jak widać nie pomogło bo dalej mam swoje dziwne stany ale nie byłam na Jasnej Górze ale w najbliższej przyszłości mam zamiar się tam wybrać i pomodlić może to mi coś da...
"Narysuj mi baranka..."


Wróć do „Dowolne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości