Stereotypy odnośnie płci w społeczeństwie

Awatar użytkownika
Kluskowa
Administrator
Stereotypy odnośnie płci w społeczeństwie

Chciałam napisać co nieco na temat stereotypów dotyczących płci. I nie, nie chodzi tu o żadne LGBT i inne rzeczy tego typu, a takie jak sądzę będzie pierwsze skojarzenie.
Jak wiadomo, w społeczeństwie panują stereotypy, że "facet to i tamto" a "kobieta to i to". Niestety takie stereotypy mogą być bardzo szkodliwe, zwłaszcza u osób z problemami psychicznymi, ale o tym napiszę dalej.

Jakie znacie stereotypy tego rodzaju? Ja podam kilka przykładów, które przychodzą mi do głowy.

- każda kobieta tak naprawdę chce mieć dziecko i o niczym innym nie marzy - no nie bardzo i strasznie mnie drażni społeczna presja, jaką się kładzie na rodzenie dzieci i po prostu zwykłe wścibstwo i chamstwo niektórych osób. Ja nie oceniam jak żyją inni i nie wtrącam się nikomu w prywatne sprawy bo po prostu mnie nie obchodzą i tego samego oczekuję od ludzi...

- mężczyźnie nie wypada leczyć się ani prosić o pomoc - to jest najbardziej szkodliwy stereotyp, bo tak naprawdę niejeden facet zmaga się z depresją i innymi problemami, ale boi się albo wstydzi iść do lekarza, co może doprowadzić do tragedii...

- mężczyzna musi utrzymać rodzinę - ja jakoś nie miałabym problemów, żeby wspomóc finansowo mojego partnera, gdyby tego potrzebował, bo wiem że z jego strony mogę liczyć na to samo. Różne są sytuacje w życiu i nie przyszłoby mi do głowy wyzywać faceta od "ciot" bo stracił pracę albo coś tam (mówię u oczywiście o normalnych sytuacjach, a nie żona utrzymuje męża pijaka :P)

- samotny/samotna?! Co z nim/nią jest nie tak?! Pewno jest homo!!! - oj ile razy w moją stronę kierowano podejrzenia, że skoro mając 30 kilka lat nie mam męża, to na pewno jestem "lesbą". XD A tymczasem po prostu powodem były moje zaburzenia psychiczne i fakt, że większość facetów z mojego otoczenia w "prawdziwym życiu" jest raczej miałka. Znajomości internetowe też się kończyły na niczym. A teraz mam faceta, ale nie zamierzam się przed nikim tłumaczyć z moich relacji - analogicznie jak w stereotypie o dzieciach, fajnie by było jakby ludzie pilnowali w pierwszej kolejności swojego nosa. A nawet jakbym była "lesbą", to gucio komukolwiek do tego.

- chłop nie kaktus, musi se wypić - bez komentarza

- możesz być brzydki, ale jak masz kasę to każda na ciebie poleci - jeśli facet jest pustakiem, który myśli fiu*em i potrafi tworzyć tylko powierzchowne, płytkie relacje to na pewno tak będzie, a ze swoją partnerką będą siebie warci

- kobieta musi uwielbiać dzieci - bo jak nie, to z pewnością jest wcieleniem diabła

Plus cały wachlarz rzeczy i zachowań "męskich", "niemęskich", "kobiecych" i "niekobiecych".

A, i jeszcze kiedyś (nie wiem jak teraz) funkcjonował termin medyczny "nieródka" - sorry, ale tak to sobie można mówić na krowę, a nie na człowieka. /hahaha/
No i ogólnie wkurza mnie, że wszystko musi być podporządkowane rozpłodowi i seksowi, tak jakby to były jedyne aspekty życia człowieka...
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.
Tup
Zaprzyjaźnieni

Re: Stereotypy odnośnie płci w społeczeństwie

Też koło ładnej dziewczyny trzeba dużo koło niej latać,nie wiem czy to stereotyp,czy dużo w tym prawdy jest /cisza/

Kobiety umieją gotować,to troche stereotyp. /jumpgreen/
Awatar użytkownika
Stefan
Zaprzyjaźnieni

Tak a jeden z moich znajomych powiedział coś w ten deseń.
- Jak gość nie ma laski to labo jest pedałem albo mu nie staje xd
Takie pieprzenie kogoś kto myśli ....ujem.Bo on naprawdę nim myśli /brawa/ :mrgreen:

Kobieta jak daje to wiadomo kim jest.

Facet jak myśli ku...em i ru....a co popadnie to jest ogierem i powinno takiego najlepiej się nagradzać , nie wiem może dodatkowa wypłata z podatków a może jakiś order państwowy ?
Order Ruchacza Roku otrzymuje ? Franek z wsi Zadupie /haha/
I relacja na żywo w TV z takiego odznaczenia /brawa/ /glupek/ /rotfl/

Gość jak myje okna, chodzi na zakupy i robi obiadki i inne takie domowe prace to pewnie jest pantoflem lub jest wykastrowany jeżeli jest w związku , bo jak nie jest to pewnie jest poje...ny.

Dziewczyna zrywa z facetem i nazywa go ciotą w ostatnich słowach i to idzie w świat.

Facet jak zrywa z dziewczyną ? to pewnie dobrze zrobił , bo ona była blacharą albo jeszcze ku...wą której za mało było jednego małego xd

Kiedy w związku są dzieci i on się rozpada i dochodzi do rozwodu to dzieci muszą zostać z matką nawet jak ona jest nieodpowiedzialną osobą. Ojciec nie nadaje się na opiekuna. I w ogóle powinien się cieszyć że ma prawo odwiedzać swoje dzieci.

Inny znajomy się śmiał kiedy przeczytał gdzieś wiadomość że dziewczyna rzuciła swojego faceta i on popełnił ''S''
Tak ku... bardzo śmieszne, bo tego kwiatu jest pół światu :( Mógł sobie znaleźć inną powiedział.
Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

Nom... taka różnorodność na tym świecie i każdy ma inne potrzeby. To dobrze co nie?

Załóżmy że byłoby mało rożnorodności i np wszędzie byłyby takie same drzewa i to samo jezioro i jedna wszędzie ta sama Góra czy wtedy ludzie by podróżowali... czy byłby sens gdzieś odpocząć od jednego i tego samego miejsca, tych samych twarzy.
Odmienność jest super. W innym przypadku ludzie umieraliby przedwcześnie z nudy.
Wszyscy pragniemy inności i odmienności, ale czemu niektórzy się jej wypierają zakłamują odbierają? Albo skąd bierze się potrzeba odmienności?

W każdej sferze życia występuje odmienność. W gustach, wyglądzie potrzebach itd..
Dlaczego niektórzy narzucają innym pewne utarte normy np że każdy powinien mieć rodzinę?
Czy chodzi tylko o przetrwanie gatunku ludzkiego? Ludzie niewiele różnią się od zwierząt. Instynktownie chodzi o dominację i wyższości czy władzę na drugim. Władza zawsze jest najważniejsza.
W Polsce jest homofobia. Uznaje się ze pedał to coś złego podłego i nieakceptowalnego.
Gorszy gatunek uznany za słabszy który łatwiej pokonać i mieć tą odrobinę władzy. Narzucanie komuś kto nie jest w stanie lub nie ma potrzeby posiadać rodziny to też forma rządzenia nad kimś. Żeby to bardziej wyjaśnić o co mi chodzi podam przykład z DPS u gdzie się wręcz zneca nad staruszką która nie może jeść a żeby jadła i nikt nie zapyta o przyczynę dlaczego nie może jesć.
Inna sprawa czy ten kto atakuje pedałów czy sam nie jest pedałem? Może jest ale zrobi wszystko zeby w tym kraju nie wyszło na jaw kim jest a zeby odwrócić od siebie uwagę czyli nie uznali inni ze nieakceptuje u siebie odmienności wiec trzeba atakować pedałów. To się już nie raz zdarzało.
Co mają drzewa jezioro i góra z odmiennoscią płóciową? Tu potrzeba napisać długi felieton a że nie jestem felietonistą napiszę tak.: Wszystko jest tym samym. Jesteśmy z tych samych pierwiastków. My to materia, świat i Planeta. Natura i przyroda. Planeta zawsze się będzie bronić. Kiedy na Ziemi rodziło się życie wszystko było zaprogramowane pod przyrost, zapłodnianie i narodziny. Tak do pewnego momentu kiedy nadmiar np ludzi jest juz uciążliwy Planeta zaczyna się bronić i płodność juz nie jest tak ważna ludzie posiadają po jednym dziecku albo wcale lub tworzą się związki tej samej płci. Planeta może utrzymać o tyle więcej ludzi o ile nie będziemy jej dewastować wytwarzać śmieci z którymi sobie nie radzimy.
Mówię tak dlatego bo uważam że Świat i Planeta mają inteligencję. Jest odpowiednio zaprogramowany. Ja tam wierzę w transcendencję Boga.

Dużo się rozpisałem i dużo jest moich rozwodów a nie napisałem bezposrednio o stereotypach(na początku wątku zostały wymienione).W wielkim skrócie uważam że jesteśmy z tych samych pierwiastków ale jest różnorodność i łatwo nas zaprogramować. Żyjemy dla wyższych celów. Nie bez powodu mamy takie czy inne potrzeby. To czy ktoś chce być samotny czy mieć rodzinę jest juz wcześniej ustalone :mrgreen:
Dlaczego rodzimy się takimi jakimi jesteśmy. Bo takich nas potrzebuje Planeta? :D
Awatar użytkownika
Kluskowa
Administrator

Ciekawa teoria, Andwer. :)

Btw, zastanowiłabym się nad używaniem słowa "pedał". Nie chcę brzmieć jak jakaś nawiedzona "postępowa", która uważa, że należy spalić wszystkie książeczki z wierszykiem o murzynku Bambo bo są "rasistowskie" albo zlikwidować zaimki osobowe, bo to obraża ludzi czujących się marsjanami, ale... no, słowo "pedał" powszechnie uważane jest za obraźliwe. Pewnie większość gejów czy innych osób ma wywalone na to słowo, więc może się mylę, ale mnie np nie jest miło jak ktoś "spoza branży" pisze o chorych na schizofrenię np "pojeby". Ale to tylko moje zdanie. ;)

I coś w tym jest, że ci co krzyczą homofobiczne hasła najgłośniej, sami często nie są pewni co do swojej orientacji... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

Słowo pedał jest obraźliwe i niestosowne. Kiedyś bardziej tego krzywdzącego określenia nie lubiłem bo nigdy nie byłem homofobem. I tak pozostanie z tym wyjątkiem ze już przyzwyczaiłem się do tego słowa i nabrałem dystansu do osób poniewierających innych. Problemem było u mnie to że prawie całe otoczenie nietoleruje inności i mi się źle to udzielało aż potraktowałem to określenie jak gej.Teraz używam tego słowa ale nie znaczy że mam do nich problem. Nie mam i nie będę mieć.
Czytając mój poprzedni post nikt nie powinien poczuć się urażony. :)
Awatar użytkownika
Kluskowa
Administrator

Skoro tak to spoko. :) Ale nie każdy może Cię dobrze zrozumieć, więc wiesz. ;)

Póki co, jeśli idzie o związki, moim celem jest wyprowadzka z moim facetem. Ale wiele spraw jeszcze musi się wyklarować, z pracą, ze zdrowiem... Życie nie jest łatwe. ;)
Tup
Zaprzyjaźnieni

Chyba największy,że facet powinien być złotą rączką i robić drobne naprawy w domu.
ODPOWIEDZ