Praca z orzeczeniem

Mlody
Początkujący

Praca z orzeczeniem

05 lip 2019, 23:00

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Czy mógłbym prosić o odpowiedź na następujące pytanie: czy po pomyślnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej oraz dopuszczeniu przez lekarza medycyny pracy mam prawo po prostu pokazać orzeczenie, a każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić mi warunki pracy chronionej? Czy zgłoszenie orzeczenia już po przyjęciu do pracy i dopuszczeniu przez lekarza jest legalne, mam do tego prawo? Jakie przepisy to regulują?

Pozdrawiam serdecznie
Mlody

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni
Re: Praca z orzeczeniem

06 lip 2019, 5:38

Nie wiem jak to wygląda od strony prawnej, ale jeśli uda Ci się dostać normalną i jeszcze do tego pożądaną pracę na otwartym rynku, w mojej opinii chwalenie się wtedy orzeczeniem i to jeszcze z literką P jest co najmniej nierozsądne. Narobisz kłopotów pracodawcy, a jeszcze większych sobie.

Jeśli jesteś w stanie pracować jak zdrowy człowiek na otwartym rynku, to pracuj, a orzeczenie sobie schowaj do szuflady. Nasza choroba nie jest mile widziana u pracodawców...
Wszystko zależy oczywiście jaka to praca i jakie masz aspiracje, bo są miejsca, gdzie orzeczenie pomaga, ale w większości przypadków niestety zamkną Ci wszystkie drzwi przed nosem.
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.

Awatar użytkownika
Fasolka
Zaprzyjaźnieni

06 lip 2019, 11:54

@Młody nie wychylaj się , bo stracisz pracę :(

Zyta1234
Zaprzyjaźnieni
Zawód: Pracownik administracyjno - biurowy

06 lip 2019, 22:28

Kilka dobrych lat pracowałam na otwartym rynku i nawet nie pomyślałam żeby przyznać się do choroby psychicznej.
Obecnie pracuje z orzeczeniem, ale znacznie mniej zarabiam niż kiedyś.

Koleżanka zrobiła tak jak Ty. Pokazała orzeczenie po rozmowie, badaniu lekarza medycyny pracy i niestety jej podziękowali za współpracę z pretensja, że zataila ten fakt.

Zrobisz jak uważasz.
Prawnie nie wiem jak to wygląda. Wydaje mi się, że tak jak potraktowali moja koleżankę to to jest dyskryminacja osób niepełnosprawnych. Ale to moje własne zdanie.
/kawa/

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni

07 lip 2019, 11:55

Moim zdaniem orzeczenie (z P) jest dobre do pracy w ZAZ albo ewentualnie uczestnictwa w jakimś projekcie aktywizacji zawodowej dla niepełnosprawnych. Jeśli jednak chcemy pracować na otwartym rynku i nie narażać się na nieprzyjemności (i w ogóle tę pracę dostać i utrzymać), to lepiej nie chwalić się chorobą psychiczną. :(

Mlody
Początkujący

07 lip 2019, 16:38

Dziękuję za odpowiedzi. Chodziło mi przede wszystkim o to, jak to wygląda od strony prawnej. Stygmatyzacja mnie już nie boli, a muszę mieć chronione warunki pracy, żeby ją w ogóle utrzymać. Z tego co słyszałem, ale to jest oczywiście niepotwierdzone, firma może mieć duże problemy w sądzie pracy za zwolnienie osoby niepełnosprawnej. To niepotwierdzone informacje. Interesuje mnie tylko punkt prawny.

Czy ktoś wie, jak wygląda to z punktu prawnego? Nie jestem w stanie utrzymać pracy bez warunków chronionych.

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni

14 lip 2019, 13:41

Mlody pisze:Stygmatyzacja mnie już nie boli, a muszę mieć chronione warunki pracy, żeby ją w ogóle utrzymać.

To się tak tylko mówi. Nie chcę Cię straszyć, ale oboje wiemy, co stygmatyzacja oznacza w praktyce.
Nie wiem jakiej pracy szukasz i co planujesz robić, ale w moim przypadku sprawdza się ZAZ. Mało ambitne, ale póki nie skończę studiów i nie zacznę lepiej funkcjonować, jest jak znalazł.

Mlody
Początkujący

22 lip 2019, 1:02

Drodzy forumowicze,

konsultowałem się z prawnikiem oraz fundacją dla osób niepełnosprawnych. Nie ma żadnej podstawy prawnej regulującej sytuację w temacie. W związku z tym nie ma obowiązku pokazywania orzeczenia na rozmowie o pracę. Jeżeli orzeczenie zostanie pokazane po dokonaniu zatrudnienia, osoba najprawdopodobniej zostanie zwolniona, ale kto wygra sprawę w sądzie pracy, tego kompletnie nie wiadomo. Sprawa kompletnie nieuregulowana w polskim kraju. Prawdopodobnie skonsultuje się z jeszcze jednym prawnikiem.

Wróć do „Pozostałe zaburzenia”