Schizofrenika poznasz po oku.

Awatar użytkownika
Fasolka
Zaprzyjaźnieni
Schizofrenika poznasz po oku.

11 maja 2019, 15:21

Naukowcy ze Szkocji odkryli właśnie banalnie wręcz prostą i działającą z niemal 100% skutecznością metodę diagnozowania schizofrenii. A wszystko kryje się w oku.
Naukowcy ze Szkocji odkryli właśnie banalnie wręcz prostą i działającą z niemal 100% skutecznością metodę diagnozowania schizofrenii. A wszystko kryje się w oku.

Od dawna z tą chorobą łączono osłabienie ruchliwości gałek ocznych - jednak nie zbadano tego fenomenu dokładnie. Teraz opracowano model, który na podstawie analizy ruchu gałek ocznych jest w stanie z 98% skutecznością stwierdzić czy ktoś cierpi z powodu tej właśnie choroby.

A o co chodzi? Ludzie ze schizofrenią mają po prostu problemy w płynnym śledzeniu wzrokiem powolnie ruszających się obiektów, a także ciężko im utrzymać spojrzenie prosto.

Sprawdzono to wszystko eksperymentalnie każąc ochotnikom śledzić oczami ruch obiektów i wpatrywać się w jeden punkt, a następnie porównano je z ich medyczną historią dotyczącą schorzeń psychiatrycznych.

Okazało się, że podczas podążania za ruchomymi obiektami schizofrenicy najpierw gubią obiekt, by potem szybko do niego wrócić za pomocą gwałtownego ruchu gałki ocznej, natomiast podczas patrzenia w punkt ich wzrok podąża sobie tylko znaną ścieżką dookoła niego. I praktycznie u wszystkich chorych te zaburzenia są identyczne.

Do tej pory nie sądzono, że ruchy te są aż tak wyróżniające się, aby wykorzystać je w diagnostyce, a ta obecnie jest bardzo czaso- i pracochłonna. Nowe metody, jeśli odpowiednio je skomputeryzować mogą przyspieszyć i znacznie obniżyć koszty diagnostyki psychiatrycznej.

Naszym zdaniem świetnie zobrazować te ruchy udało się Bradowi Pittowi w jego chyba najbardziej popisowej roli w filmie 12 małp:
- Co tam u ciebie ?
- Od czego mam zacząć ? Od początku świata ?

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni
Re: Schizofrenika poznasz po oku.

11 maja 2019, 15:25

Aha... :P
A można to sobie zbadać jakoś samodzielnie?

Ja mam zawsze załzawione i przekrwione oczy od alergii i komputera. :P I są wrażliwe na światło, a poza tym jestem krótkowidzem...
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.

Awatar użytkownika
Fasolka
Zaprzyjaźnieni

11 maja 2019, 21:10

Mi się szybko męczyły i bolały oczy a czasem nawet łzawiły. Powodem tego była wada wzroku i od kiedy mam okulary tego nie mam.
- Co tam u ciebie ?
- Od czego mam zacząć ? Od początku świata ?

Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

12 maja 2019, 11:03

Gram na telefonie w skoki narciarskie. Podczas skakania trzeba być mocno skoncentrowanym i wzrok skupiony na wybiciu się skoczka z progu. Nie wszystko mi wychodzi i to co Fasolka zapodał tłumaczyłoby całą tą sytuacja.

Sorki za taki przykład, ale jest ich tak wiele, ze sam nie wiem od którego miałem zacząć /aniolek/

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni

13 maja 2019, 14:27

Ciekawe czy to ma wpływ na skilla w grach... /bezradny/
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.

Wróć do „Schizofrenia”