Nieujawnienie stopnia niepełnosprawności pracodawcy

Mlody
Początkujący

Nieujawnienie stopnia niepełnosprawności pracodawcy

08 lut 2019, 1:21

Witam serdecznie,

chciałbym zwrócić się z następującym pytaniem: czy w wypadku posiadania stopnia niepełnosprawności pracodawca, w razie niepoinformowania o tej niepełnosprawności (nie widać jej), może w jakikolwiek sposób się o nim dowiedzieć (np. poprzez ZUS, wiem, że z posiadaniem stopnia niepełnosprawności wiążą się świadczenia)?

Pozdrawiam serdecznie
Mlody

Awatar użytkownika
Espresso89
Zaprzyjaźnieni
Re: Nieujawnienie stopnia niepełnosprawności pracodawcy

08 lut 2019, 10:07

Nie chyba nie istnieje taki nakaz tylko jak nie zgłosisz to nie masz prawa do pewnych przywilejów które są przyznawane ze względu na niesprawność. Tylko nie wiem jak ZUS mógłby na to zareagować bo: jeżeli podjęłaś pracę to jaki ty niepełnosprawny. Nie martwiła bym się o pracodawcę tylko o tych darmozjadów z ZUS-u.
"Narysuj mi baranka..."

Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

08 lut 2019, 11:27

Ja gdybym się przyjmował do nowej pracy w ogóle bym nie wspomniał o niepełnosprawności. Chciałbym korzystając z nie wiedzy innych pracować i być traktowany jak inny.
Gorzej jeśli chciałbyś się starać o przedłużenie renty już pracując u nowego pracodawcy bo zdaje się od pracodawcy wymagany jest wywiad zawodowy do ZUSu
A tak to nie ma szans by ZUS poinformował Twojego pracodawcę o niepełnosprawności.

Mlody
Początkujący

08 lut 2019, 23:28

Dziękuję za odpowiedzi

Awatar użytkownika
Espresso89
Zaprzyjaźnieni

09 lut 2019, 0:41

Mlody pisze:Dziękuję za odpowiedzi

Nie ma sprawy ;)
"Narysuj mi baranka..."

Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

10 lut 2019, 13:02

Trochę pracowałem będąc na rencie. Był to jednak okres, w którym nie musiałem starać się o przedłużenie renty ani świadczenia. Teraz od kiedy mam własną działalność gospodarczą nic nie przeszkadza by starać się o jakiekolwiek świadczenia ale to już inna bajka.

Szczerze powiedziawszy jeśli jednak chcesz pracować i jednocześnie starać się o świadczenia mając niepełnosprawność raczej jestem pewien że Twojemu pracodawcy nie umknie się że jest coś nie tak.

Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

10 lut 2019, 13:08

Jeśli czujesz się na siłach by pracować i jednocześnie chcesz żeby nikt nie dowiedział się o Twojej chorobie proponuje dać sobie spokój że staraniem się o stopień niepełnosprawności i świadczenia.
Dzięki pracy możesz poczuć się bardziej wartościowy i silniejszy psychicznie ale to tez zalezy
Jeśli uznasz że nie możesz pracować po prostu zaczniesz starać się o rente.

Możesz też zaryzykować starać się o rentę i stopień i o pracę.

Mlody
Początkujący

11 lut 2019, 5:26

Nie mam prawa do renty. Stopień niepełnosprawności może mi dużo dać, między innymi odliczenie kosztów terapii z podatku, środki na działalność, darmowe kursy, miejsce parkingowe, bilety autobusowe itd. Jeżeli nie mam prawa do renty, a stopień i tak jest z miasta, a nie z ZUS-u, to nie mam pomysłu, jak pracodawca mógłby się o stopniu dowiedzieć? Dobrze myślę?

Awatar użytkownika
Espresso89
Zaprzyjaźnieni

11 lut 2019, 17:05

Mlody pisze:Nie mam prawa do renty. Stopień niepełnosprawności może mi dużo dać, między innymi odliczenie kosztów terapii z podatku, środki na działalność, darmowe kursy, miejsce parkingowe, bilety autobusowe itd. Jeżeli nie mam prawa do renty, a stopień i tak jest z miasta, a nie z ZUS-u, to nie mam pomysłu, jak pracodawca mógłby się o stopniu dowiedzieć? Dobrze myślę?

Kurcze młody dla tych kursów to niezła sprawa zawsze jakieś doszkolenia a później lepsza posada /okok/
"Narysuj mi baranka..."

Mlody
Początkujący

11 lut 2019, 21:26

Bardziej chodziło mi o to, czy dobrze myślę, że pracodawca nie jest się w stanie dowiedzieć...

Awatar użytkownika
Espresso89
Zaprzyjaźnieni

11 lut 2019, 21:36

To tak jak wyżej pisaliśmy, zresztą jak byś pracował to wystarczy że L4 weźmiesz i się dowiedzą. Albo weź jeszcze tam Link
"Narysuj mi baranka..."

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni

15 lut 2019, 20:56

Jak nie pokażesz orzeczenia pracodawcy, to nic mu do tego, że tak to ujmę. Jest RODO, ochrona danych osobowych itp, to nie jest tak, że pracodawca idzie do mopru i mówi "proszę mi tu teraz pokazać wszystkie papiery na temat Mlodego, bo mnie interesuje czy on przypadkiem nie ma orzeczenia i to jeszcze z P". ;)
Możesz mieć orzeczenie i pracować normalnie na otwartym rynku.
Ja w każdym razie planuję tak zrobić kiedy w końcu zmienię robotę.
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.

Awatar użytkownika
Kluskowa
Zaprzyjaźnieni

21 lut 2019, 10:52

Plus, teraz weszła taka ustawa, że na orzeczeniach P nie ma symbolu, bo - jak słusznie zauważono - nie powinno to nikogo interesować. A orzeczenie z P na otwartym rynku potrafi niestety skutecznie zniechęcić potencjalnego pracodawcę.
We put cameras in the cameras. She'll never suspect.

Mlody
Początkujący

04 mar 2019, 0:57

To tak jak wyżej pisaliśmy, zresztą jak byś pracował to wystarczy że L4 weźmiesz i się dowiedzą.

To nie jest prawda. Zawsze możesz wziąć L4 od pierwszego kontaktu, i tyle, tam nie ma pieczątki ani kodu choroby. Tylko, że na krótko.

Dziękuję za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Andwer
Gospodarz

08 mar 2019, 12:37

Większość z nas nie miała do czynienia z tą sytuacją. Najlepiej udać się do okienka w ZUSie i zasięgnąć takiej informacji. Sam korzystałem kiedyś z niejednej pomocy.

Wróć do „Schizofrenia”